HR Shortlist

חטיפי תוכן על ארגונים ואנשים

יוני 2018

 Start with why

אז כולם כבר ראו את הסרטון של סימון סינק ויודעים שהכל מתחיל ב "למה – מהי סיבת הקיום של החברה".  אבל איך מבינים מהו אותו רעיון שיוצר משמעות?

חברת רד-האט, מובילה עולמית בתוכנה בקוד פתוח (open-source software) יצאה למסע להגדיר את סיבת קיומה – Purpose – על מנת לעזור לה לבנות את התרבות הארגונית.

בפוסט הם משתפים בתהליך, בו שלחו בקשה ל10,00 עובדי החברה לשתף במה ה-WHY שהם חושבים שהחברה קיימת עבורו. הם ליקטו יותר מ-2400 סיפורים ועשו ניתוח אנליטי על מנת לבחון אלו תימות חוזרות על עצמן.

תודה ל- Gali Meiri על השיתוף

אם אתה לא יכול להסביר מה אתה עושה בעבודה שלך לילד בן 8, כנראה שהעבודה שלך לא באמת תורמת משהו".

כבר לפני 80 שנה צפה הכלכלן קיינס שהקדמה הטכנלוגית תאפשר לעבוד רק 15 שעות בשבוע. זה לא קרה. 

האנתרפולוג דיוויד גרייבר משתף בספרו "חיסול הרוח האנושית" את הממצאים מתוך מחקריו:

"המוני אנשים משקיעים את יום העבודה שלהם בעבודות שהם מאמינים בסתר שאין צורך בביצוע שלהן. האוטומציה והרובוטים הפחיתו את הצורך במשרות בייצור ובחקלאות, אבל במקום שהמגמה הזו תיצור לנו זמן פנוי, העבודות האלו מוחלפות על ידי ניפוח של הסקטור המנהלי, השירותי והניהולי עד ליצירת סקטורים חדשים כמו 'שירותים פיננסיים' או טלמרקטינג, או התרחבות חסרת תקדים של סקטורים כמו משפט עסקי, מנהל אקדמי ובריאות, משאבי אנוש ויחסי ציבור"

גוגל מתפתחת יכולות מחשוב מתקדמות אשר יכולות לסייע גם בשדות פעולה אחרים. ככה בדיוק חשבה ההנהלה שם כאשר נכנסה לפרויקט משותף עם עם הפנטגון. לאחר שזה פורסם, החברה נאלצה לעשות פניית פרסה כאשר שעובדים מחו על לקיחת חלק בפיתוח יכולות צבאיות:

"לאחר שאלפי עובדים חתמו על מכתב מחאה וכמה התפטרו; החברה הודתה כי פרויקט Maven היה טעות; ואולם, קשה להאמין שחברות רבות אחרות ילכו בעקבותיה"

יחד עם זאת, בשוק התעסוקה של היום, אין ספק שהידע אינו נחלת חברה כזו או אחרת – ניידות של עובדים בין תעשיות ממריצה ומזינה את כל התעשיות – ובוודאי הביטחוניות להם יש אפשרות להעסיק טופ טאלנט בפרויקטים מורכבים ועתירי משאבים. 

סקר של כ-12 אלף עובדים באפליקציית קהילות אנונימית בשם Blind מראה את אחוז העובדים שחשים שחוקים לפי מקומות עבודה.

במאמר מספרים שנתונים אלו לא מפתיעים והינם בהתאמה למחקר אחר שמצא שכ-50% ממנהלי משאבי אנוש חושבים ששחיקה בעבודה מביאה לעד 50% מהסיבות לתחלופת עובדים.

מה שעוד מעניין פה

הסקר נערך בקרב משתמשי האפליקציה Blind שהיא הדור הבא של גלאסדור – מאפשרת לקהילות של עובדי חברה לדבר אחד עם השני באופן אנונימי מבלי להיחשף.

אתרים מסוג זה מאתגרים את החברות ומראים להם כי אין יותר מידע שיכול באמת להישמר בפנים. לאורך זמן יותר יותר מידע יגיע החוצה וחברות ישפטו לא על מה שהן אומרות על עצמן – אלא על מה שהעובדים אומרים עליהן. 

מחברה שהחרימה קוד פתוח, לאחת שתורמת הכי הרבה קוד לקהילות. והנה רכישת האתר בו 27 מליון מפתחים משתפים קוד ומחשבות. מיקרוסופט נולדת מחדש בהנהגתו של המנכ"ל סאטיה נדלה – וזה מרתק לראות.

בפוסט בבלוג של מיקרוסופט, נדלה מבטיח לשמור את האופו הקהילתי ולתמוך ולחזק את הפעילות בתחום הקוד הפתוח.

זאת לא "סתם" רכישה פיננסית. שקונים אתר קהילתי  –  יש משמעות גדולה לקהילה ולאופי שלה. קהילת קוד פתוח היא באופן מובנה בעלת ניגודים רבים לתרבות התאגידית. 

והנה הם כבר קיבלו מכתב ממפתחים בקהילת גיטהאב שאם הם לא ינתקו את החוזה של הם עם רשות ההגירה – הם יעזבו לאלתר את הקהילה. 

ופוסט נוסף על "מה מפתחי גיטהאב באמת חושבים על הרכישה".

 

נהנתם מהתוכן? שתפו עם חברים או קולגות 🙂

שיתוף ב facebook
לשתף בפייסבוק
שיתוף ב linkedin
לשתף בלינקדאין
שיתוף ב email
לשלוח במייל
שיתוף ב whatsapp
לשלוח ב-WhatsApp

אל תפספסו את השורטליסט הבא...

בקבוצת הפייסבוק

בדיוור ישיר למייל

מורכב בתשומת לב וקפידה ע"י רז מצנע.

גיליתם תוכן מעניין שיתאים למהדורה הבאה? שתפו בקבוצה בפייסבוק 

ארכיון השורטליסט

טיפים, עדכונים, תכנים והאירועים שיקחו את מיתוג המעסיק שלך צעד אחד קדימה

ישירות למייל שלך!

אני אשתמש בכתובת שלך רק בשביל תכנים רלוונטים, ותמיד תוכל/י להסיר את עצמך מהרשימה שלי